


PSIHIJATAR
Bolesti poremećaja u ishrani spadaju u grupu najtežih i najsmrtonosnijih psihijatrijskih oboljenja. Lečenje je dugo i iscrpljujuće za celu porodicu.U našem zdravstvenom sistemu, poremećaje ishrane dijagnostikuju medicinski stručnjaci iz oblasti psihijatrije sa ostalim medicinskim specijalistima i psiholozima.
HIGIJENA
Specijalista higijene određuje adekvatnu ishranu i kalorijski unos u zavisnosti od kliničke slike pacijenta (TM, BMI, stepen pothranjenosti). Veoma je važno da se stručno odredi odgovarajući kalorijski unos posebno kod veoma pothranjenih pacijenata u stanju kahekcije da ne bi došlo do „refeeding sy“. I kasnije tokom daljeg oporavka uloga specijaliste higije je važna da pomogne u nastavku lečenje određivanjem adekvatne ishrane i kalorijskog unosa koji će obezbediti postepeno dobijanje i kasnije održavanje TM.
ENDOKRINOLOG
Endokrinološke komplikacije poremećaja ishrane su amenoreja sa i bez značajnijeg gubitka telesne mase kao i ooremećaj funkcionisanja polnih hormona. Funkcija tireoidne žlezde takođe pokazuje izvesne abnormalnosti posebno snižen T3 hormon, poremećene vrednosti TSH i antitela. Povećanje nivoa koritzola nastaje kao posledica restrikcije hrane, ali i posledičnog prejedanja i nasilnog povraćanja,a sve to pretstavlja jedan oblik stresa. Sve ove parametre je neophodno ispitati i pratiti od strane endokrinologa jer su nekad u vezi sa poremećajima ishrane ali mogu biti i potpuno nezavisne bolesti.
GINEKOLOG
Neadekvatna ishrana i bulimične krize sa povraćanjem mogu dovesti do iregularnosti-oskune menstruacije, ne redovnost ciklusa, obilna krvavljenja(ređe) ili potpunog gubitka menstruanog ciklusa. Ginekolog je važan saradnih da utvrdi status reproduktivnih organa i isključi druga potencijala oboljenja te da ordinira terapiju ukoliko je potrebno.
HEMATOLOG
Neadekvatna ishrana i bulimične krize sa povraćanjem mogu dovesti do leukopenije, anemija, i trombocitopenija. Kao ozbiljan komplikacija nastaje i atrofija koštane srži. Uloga hematologa je ispita stanje hematopoeznog sistema i predloži odgovarajuću terapiju i suplementaciju.
NEFROLOG
Neadekvatna ishrana i bulimične krize sa povraćanjem mogu dovesti do hipovolemije, hipotenzije, neadekvatne glomerulane filtracje. Disfunkcija bubrega se pojavljuje kod 70% anoreksičnih pacijenata i podrazumeva elektrolitne abnormalnoti, pojavu edema, i dr. Hronična hipokalijemija može biti uzrok nefropatije, sa povišenim nivoom serumskog kreatinina, što konačno može rezultovati hroničnom bubrežnom insuficijencijom toliko ozbiljnom da zahteva dijalizu. Uloga nefrologa je važna da proceni stanje bubrega te da ordinira odgovarajuću terapiju zbog svih navedenih komplikacija.
KARDIOLOG
Neadekvatna ishrana i bulimične krize sa povraćanjem, kao i zloupotreba laksativa, mogu dovesti do ozbiljnih metaboličkih i hemodinamskih poremećaja u smislu sniženja vrednoslit na i K u serumu, aritmija, hipovolemije, hipotenzije i bradikardije. Sva ta stanja su opasna i mogu voditi krizama svesti, sinkopi, i ozbiljnim poremećajima srčane funkcije i prestanku rada srca. Kardiomiopatija s emože javiti kao posledica preteranog hranjanja pacijenata. Uloga kardiologa je da pregledom EKG-om, UZ i drugim dijagnostičkim metodama ispita stanje kardiovaskularnog sistema i ordinira odgovarajuću terapiju.
FIZIJATAR
Neadekvatna ishrana i bulimične krize sa povraćanjem mogu dovesti do atrofije mišića a posebno je opasna atrofija međurebarnih mišića koja dovodi do smanjenja grudnog koša i otežava disanje te dovodi i di poremećaja kičmenog studa u smislu kifoze i skolioze. Uloga fizijatra ja u ordiniranju odgovarajući fizikalnih terapijskih metoda kao i vežbi koje će uz odgovarajući ishranu dati poboljšanje funkcije mišića
NEUROLOG
Poremećaji ishrane dovode do pseudoatrofije mozga i brojne abnormalnosti se mogu uočiti dijagnostičkim procedurama EEG, CT i NMR. Važno je da neurolog proceni status CNSa i proceni da li su nalazi posledica pothranjenosti ili nasilnog povraćanja ili su druge prirode. Pored toga bulimične krize mogu dovesti do kriza svesti, pa i pravih epi napada usled metaboličkog disbalansa te je neurolog važan da proceni neophodnost uvođenja odgovarajuće terapije.
GASTROENTEOROLOG
Kod ovih pacijenata česte su laceracije, krvarenja, uopšte trauma usne šupljine kao posledica izazivanja povraćanja prstom ili nekim stranim objektom (četkica za zube npr.). Zbog vraćanja želudačnog sadržaja česte su i upale ždrela. Komplikacije jednjaka su počev od blagog ezofagitisa, do životno ugrožavajuće rupture. Povraćanje je uzrok ezofagitisu, erozijama, rupturama. Akutna gastrična dilatacija se može javiti kod bulimičnih u toku prejedanja. U izuzetno retkim slučajevima moguća je i gastrična ruptura. Akutni pankreatitis se može javiti kao komplikacija učestalih bulimičnih kriza. Gastrično pražnjenje može biti usporeno kao i peristaltika uopšte, što može dovesti do neprijatnog osećanja nadutosti, bola, konstipacije, ali i potencijalnog ileusa. Učestalo povraćanje vremenom može rezultovati i spontanom regurgitacijom hrane. Kod manjeg broja pacijenta javlja se i gastroezofagealni refluks i posle male količine hrane ili pića. Sva nevedena stanja zahtevaju pregled gastroenterologa i isključivanje somtaskih bolesti kao i odgovarajuću terapiju. Uloga hirurga može biti u plasniranju nazogastrične sonde kao i sprovođenje savremenih načina hranjenja preko gastrostome